ul. Buczka 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

 • Spotkanie z Maciejem Milaszkiem

  Dnia 27.09.2015r, po nabożeństwie odbyło spotkanie z Maciej Milaszakiem z organizacji wspierającej prześladowanych chrześcijan na świecie - Open Doors.

 • Obchody Święta Centrum Szkolenia Wojsk Ladowych oraz uroczysta przysięga

  Rozpoczęły się one od uroczystej zbiórki z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych oraz przysięgi wojskowej podczas której, nie zabrakło przedstawicieli władz państwowych i samorządowych ziemi wielkopolskiej, służb mundurowych, instytucji zaprzyjaźnionych i współpracujących z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. Meldunek o gotowości do uroczystości Komendantowi Centrum pułkownikowi dyplomowanemu Piotrowi Kriese złożył dowódca uroczystości Szef Wydziału Dydaktycznego podpułkownik Andrzej Szymanowski. Następnie nastąpiła uroczysta przysięga wojskowa. Przed żołnierzami wystąpił poczet sztandarowy Centrum. Przysięgę złożyło 237 żołnierzy służby przygotowawczej i 14 kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych. Błogosławieństwa przysięgającym żołnierzom udzielili kapelan Centrum ksiądz major Rafał Kaproń, kapelan EDW ks. kpt. Tomasz Wola. W okolicznościowym przemówieniu Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych pułkownik dyplomowany Piotr Kriese wyraził zadowolenie z zaangażowania jakie wkładają żołnierze w szkolenie. Podkreślił, że dziś składając słowa roty przysięgi stali się pełnowartościowymi żołnierzami. Życzył dalszej wytrwałości w służbie.

   

  Z okazji Święta Centrum Szkolenia Wojska Lądowych wręczono awanse na kolejny stopień wojskowy oraz odznaczenia i wyróżnienia.

   

 • Promocja na pierwszy stopień podoficerski

  Dnia 2015.10.16 w Poznaniu odbyło się uroczyste wręczenie świadectw absolwentom SPWLąd, kursu na pierwszy stopień podoficerski. Błogosławieństwa zebranym żołnierzom udzieli ks. mjr Rafał Kaproń oraz EDW ks. kpt. Tomasz Wola

 • Uroczystości Upamiętnienia cmentarza ewangelickiego w Nadolniku k /Chodzieży

  Uroczystość upamiętnienia cmentarza ewangelickiego w Nadolniku k/Chodzieży w dniu 23 października 2015.

 • 20 EDW - nasz proboszcz odznaczony przez Ministra Obrony Narodowej

  2 listopada br. Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe świętowało 20. rocznicę swojego odtworzenia w Wojsku Polskim. Jubileusz ten był połączony z Konferencją Naczelnych Kapelanów krajów UE i NATO.

   

  Obchody jubileuszu rozpoczęły się uroczystym nabożeństwem wojskowym współprowadzonym przez Ewangelickiego Biskupa Wojskowego i kapelanów EDW. Nabożeństwo uświetnił swoim wystąpieniem Reprezentacyjny Zespół Artystyczny WP. W kazanie, którego podstawą była przypowieść o krzewie winnym, EBW przypomniał o obowiązku naśladowania Jezusa, który jest krzewem winnym, a my jego latoroślami. Tłumaczył na czym polega praca kapelana, który w wojsku poprzez swoją służkę u boku żołnierzy kształtuje ich morale. To natomiast odbywa się w trybie procesu i w ramach relacji, którą kapelan buduje z żołnierzami miesiącami lub nawet latami.

   

  Po nabożeństwie EBW, w asyście naczelnych kapelanów krajów UE i NATO, złożył wieniec pod Grobem Nieznanego Żołnierza, którzy w tym dniu obchodził 90. rocznicę utworzenia. W imieniu Ministra Obrony Narodowej wieniec złożył podsekretarz stanu p. Maciej Jankowski.

   

  W obchodach jubileuszowych uczestniczyła również podsekretarz stanu p. Beata Oczkowicz, generałowie, dyrektorzy departamentów MON, rektorzy-komendanci wyższych szkół wojskowych oraz były Ewangelicki Biskup Wojskowy ks. bp gen. Ryszard Borski i biskupi diecezji Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego. Udział wzięli również partnerzy i goście ekumeniczni, a wśród nich ks. bp Józef Guzdek z Ordynariatu Polowego WP oraz ks. płk Aleksy Andrejuk, który reprezentował Prawosławnego Ordynariusza WP.

   

  W Dowództwie Garnizonu Warszawa obył się poczęstunek połączony z wernisażem wystawy przygotowanej specjalnie na tę okazję we współpracy z Wojskowym Centrum Edukacji Obywatelskiej. Była to także okazja, aby wręczyć odznaczenia zasłużonym na rzecz obronności kraju kapelanom EDW. Wyróżnieni zostali: ks. ppłk Sławomir Fonfara, ks. kmdr por. Marcin Pilch, ks. mjr Tomasz Wigłasz oraz ks. kpt. Tomasz Wola.

   

  Przypomnijmy, że Ewangelickie Duszpasterstwo Wojskowe zostało powołane po 45-letniej przerwie na podstawie art. 31 ustawy ust. 3 z dnia 13 maja 1994 r. o stosunku Państwa do Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Rzeczypospolitej Polskiej w oparciu o zarządzenie Ministra Obrony Narodowej nr 36 z 9 czerwca 1995 r. w sprawie utworzenia EDW. EDW zapewnia opiekę duszpasterską żołnierzom, pracownikom cywilnym wojska oraz ich rodzinom.

   

 • Kolejna konwersja w Parafii

  Dnia 8 listopada w naszej odbyła się konwersja Kazimierza Niedźwieckiego. Świadkami ślubowania byli: Dariusz Jamróz i Józef Żmija.

 • Konferencja księży Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej

  Konferencja rozpoczęła się od adwentowego nabożeństwa spowiednio-komunijnego, podczas którego Słowo Boże zwiastował radca DPW, ks. Janusz Staszczak, spowiedź poprowadził zwierzchnik diecezji ks. bp Marcin Hintz, a liturgię proboszcz pilskiej parafii - ks. Tomasz Wola.

   

  Po nabożeństwie księża dyskutowali na temat ordynacji kobiet na urząd prezbitera w Kościele E-...A w RP. Dyskutowano przede wszystkim o praktycznych stronach tej kwestii z perspektywy diaspory. Wprowadzenie do dyskusji, na podstawie dokumentu opracowanego przez synodalną komisję prawniczą, poprowadził ks. Tomasz Wola - członek Synodu Kościoła. Poruszane były między innymi kwestie możliwości odbywania wspólnie przez małżeństwo duchownych praktyki i wikariatu w jednej parafii, urlopu macierzyńskiego i jego konsekwencji, itp.

   

  Dyskusja pokazała, że wśród duchownych zdania na temat wprowadzenia ordynacji kobiet są podzielone, a dla wielu kwestii spornych, które mogłyby wyniknąć, księża widzieli różne rozwiązania. Mimo wszystko przeważała opinia, że ordynacja pań na urząd duchownego może być szansą dla naszego Kościoła, a prawo kościelne nie jest w stanie uwzględnić wszystkich sytuacji życiowych.

   

  Synod KEA w RP będzie głosował w tej sprawie na wiosennej sesji w kwietniu 2016 roku. Dla zmiany prawa za ordynacją kobiet musi zagłosować 2/3 członków Synodu. W przypadku zdobycia wymaganej liczby głosów uchwała weszłaby w życie z dniem 1 stycznia 2018 roku.

   

  Po dyskusji księża omawiali aktualną sytuację w Kościele i Diecezji, przygotowania do Synodu Diecezjalnego w marcu oraz do obchodów jubileuszu 500-lecia Reformacji. Omówione zostało również kalendarium wydarzeń na przyszły rok.

   

 • Opłatkowe spotkanie w Parafii

  Jak co roku wspólnie przeżyliśmy kolejne spotkanie adwentowe. Przybył do dzieci Mikołaj, było kolędowanie przy dźwiękach akordeonu i gitar, krótkie rozważanie i mnóstwo słodkości Wspaniały czas!

 • Wigilia w koszarach w Wałczu

  Tradycyjnie jak co roku żołnierze 100 batalionu łączności i 104 batalionu zabezpieczenia zebrali się na uroczystej Wigilii aby wspólnie podzielić się opłatkiem i złożyć sobie świąteczne życzenia.

   

  W dniu 17.12.2015 odbyło się spotkanie Wigilijne żołnierzy i pracowników naszej jednostki. Poza stanem osobowym obecni byli również zaproszeni goście: Dowódca Brygady Wsparcia Dowodzenia płk Krzysztof Król, były Dowódca 100 bł ppłk Wiesław Gwóźdź, Burmistrz Miasta Wałcz Pani Bogusława Towalewska, Wicestarosta Wałecki Pani Jolanta Wegner oraz przedstawiciele Policji, Żandarmerii Wojskowej i Straży Pożarnej.

   

  Zgromadzonych gości oraz pracowników wojska oficjalnie powitał Dowódca 100 bł ppłk Sebastian Trojanowski, następnie Dowódca BWD WKP-W płk Król złożył życzenia zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia, a także wszelkiej pomyślności w nadchodzącym Nowym Roku dla całego stanu osobowego Brygady.Dzielenie się opłatkiem poprzedziło wspólne śpiewanie kolęd zespołu QUEENTET oraz harcerzy i dzieci ze Szkoły Podstawowej z Dębołęki. Oprawą duchowną zajęli się: ks. mjr Witold Kurek i ks. kpt. Tomasz Wola.

   

  J.B. ( R.S.)w Wałczu.

   

 • Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek w Pile

  17 stycznia 2015r. w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Pile odbył się “II Ekumeniczny Przygląd Kolęd i Pastorałek”, podczas, którego wystąpiły: Chór „Pasja” z Parafii rzymsko – katolickiej św. Antoniego w Pile  pod dyrekcją Marioli Urbanek, Chór Akademicki PWSZ z Piły pod dyrekcją Karola Urbanka, Chór św. Cecylii z Parafii rzymsko -katolickiej św. Rodziny – pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego, CHÓR SOLI DEO, którym dyrygowała Karolina Pettko oraz miejscowy Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga - pod dyrekcją Waldemara Ratajczaka, każdy z chórów wykonał od 5 do 6 kolęd, następnie wszyscy zebrani w kościele św. Jana chórzyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”. Po każdy występie chóru dla dyrygentów przygotowane były pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Firmę Studio K2 z Piły. Wspólne ekumeniczne śpiewanie było połączone z akcją zbiórki pieniędzy na budowę pilskiego Hospicjum przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej, którego idee i działania przedstawił Prezes Towarzystwa dr n. med. Paweł Wiszniewski. W ten sposób przedwcześnie rozpoczęto w Pile ekumeniczne spotkania chrześcijan różnych wyznań.

   

 • 8 Rocznica katastrofy samolotu wojskowego CASA C-295M pod Mirosławcem

  W sobotę 23 stycznia odbyły się uroczystości upamiętniające 20 żołnierzy, którzy osiem lat temu zginęli w katastrofie samolotu wojskowego CASA C-295M pod Mirosławcem. W uroczystości uczestniczył także szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch oraz szef MON Antoni Macierewicz, rodziny ofiar katastrofy, delegacje macierzystych jednostek wojskowych żołnierzy oraz przedstawiciele władz samorządowych. Uroczystości w Mirosławcu rozpoczęła msza św.  w intencji ofiar katastrofy lotniczej oraz koncert chóru ze Świdwina. O godzinie 18.00 rozpoczęły się uroczystości przed pomnikiem ofiar katastrofy lotniczej. EDW reprezentował ks. Kpt. Tomasz Wola, który uczestniczył w modlitwie ekumenicznej przed pomnikiem.

   Zdjęcia MON

   

 • Polsko-Norweskie muzykowanie

  W piątek  08.04.br., w Kościele ewangelickim św. Jana w Pile odbył się wieczorny koncert, który połączył muzyczne parafie luterańskie z Polski i Norwegii. Koncert rozpoczął się powitaniem zebranych przez Prezesa pilskiego chór, Rafała Tomczyka, następnie pierwszy zaprezentował się chór ewangelicki  im. Oskara Kolberga z pilskiej Parafii, następnie swój 40 minutowy program zaprezentował Chór Sanctus  z Parafii ewangelickiej w Spjelkaviku, który działa już od 40 lat. Jest to chór mieszany, instrumentalno-wokalny, koncertujący na terenie Norwegii i uświetniający wiele imprez sakralno-kulturalnych. Tematyka utworów jest sakralna, ale podana w bardzo przystępnej i współczesnej formie. Aranżacje utworów i styl oscylują wokół muzyki Gospel, Blues, Pop, a czasem i Jazz. Ostatnim akcentem koncertu, był występ zespołu N.O.C. , który po raz pierwszy zaprezentował swój repertuar w wersji elektro-akustycznej.  Cały koncert trwał prawie 2 godziny i przyciągną wielu mieszkańców Piły i okolic, a władze miasta reprezentowała Pani Beata Dudzińska – zastępca Prezydenta Piły.

 • Święto Muzyki w Pile

  W dniach 7-8 maja 2016 roku odbył się  jubileuszowy XXX Zjazd Chórów Diecezji Pomorsko-Wielkopolskiej KEA w RP. Gospodarzem tegorocznego Zjazdu była Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile. Ideę corocznych spotkań chórów, Diecezja zawdzięcza ówczesnemu seniorowi – księdzu seniorowi  Tadeuszowi Raszykowi z Poznania, który był  także założycielem pilskiej Parafii,

   

  W Zjeździe wzięły udział Chóry: PEA w Bydgoszczy pod dyr. Pani Joanna Chełczyńskiej, która zastąpiła  dra Jakuba Kwintala, Kaliskiego Ewangelickiego Towarzystwa Śpiewaczego pod dyr. Renaty Ceroń, Ekumeniczny PEA w Koszalinie pod dyr. Marii Dąbrowskiej, PEA w Poznaniu pod dyr. Małgorzaty Raszyk-Kopczyńskiej, PEA w Rypinie pod dyr. Elżbiety Neumann-Majewskiej, PEA w Toruniu pod dyr. Pani Joanna Chełczyńskiej, PEA w Gdańsku-Sopocie, pod dyr. Mai Zalesińskiej oraz miejscowy  Chór z PEA w Pile pod dyr. Waldemara Ratajczaka.

   

  Dwudniowy Zjazd rozpoczął się w sobotnie popołudnie, w Jastrowiu, w ośrodku wypoczynkowym położonym nad jezior miejskim. Na początku zaplanowano rozśpiewanie i wspólną próbę połączonych chórów pod dyr.  Waldemara Ratajczaka z pilskiego chóru. Wpierw jednak  zwierzchnik DPW, ks. bp Marcin Hintz, przywitał uczestników i oficjalnie otworzył Zjazd modlitwą. Po  próbie dokonano losowania kolejności występu chórów, podczas niedzielnego występu.

   

  W czasie wspólnej kolacji – grillu odbył koncert elektro – akustyczny zespołu N.O.C z pilskiej parafii, który tego roku obchodzi swój jubileusz 10 lecia, oraz pokaz tańca z ogniem pana Marcina Figasa.  Po koncercie był czas na wspólne rozmowy i tańce, które trwały do północy.

   

  W niedzielę wczesnym rankiem chórzyści wyruszyli do Piły, gdzie o godz. 10.30 w kościele św. Jana uczestnicy Zjazdu oraz parafianie razem przeżyli uroczyste nabożeństwo. Kazanie wygłosił ks. bp Marcin Hintz, spowiedź poprowadził ks. radca konsystorza Janusz Staszczak, natomiast w liturgii brali udział: ks. Marcin Kotas, ks. Michał Walukiewicz, ks. Michał Kühn, ks. Dawid Mendrok oraz ks. Tomasz Wola.

   

  Po nabożeństwie, po krótkiej przewie kawowej, o godzinie 12.00 rozpoczął się koncert poszczególnych chórów, które wylosowej kolejności prezentowały przygotowany repertuar. Na samym końcu połączone chóry pod dyr.  Waldemara Ratajczaka z pilskiego chóru wykonały trzy utwory.

   

  Na zakończenie części oficjalnej Biskup Diecezji oraz kurator trójmiejskiej Parafii, p. Maria Ajmietiew, wraz z proboszczem ks. kpt. Tomasz Wola,  wspólnie wręczyli dyrygentom chórów róże i pamiątkowe ryngrafy uczestnictwa w XXX Zjeździe Chórów DPW w Pile.

   

  Po koncercie uczestnicy Zjazdu udali się na wspólny obiad.

  Fotografie wykonali:

   

  Małgorzata Jamróz

  Tomasz Pecyna

   

 • Piła VI parafialny spływ kajakowy

  W sobotę 30 lipca pilscy parafianie zorganizowali „VI parafialny spływ kajakowy”, w którym łącznie wzięły udział 28 osób.

   

  Przed rozpoczęciem spływu, w oczekiwaniu na sprzęt, parafianie wysłuchali rozważania Słowa Bożego, które przygotował ks. Tomasz Wola, i śpiewali pieśni przy akompaniamencie gitary.

   

  Spływ Rurzycą – prawym dopływem Gwdy - rozpoczęto w miejscowości Wrzos, a trasa wiodła przez jeziora Krąpsko Długie i Krąpsko Małe. Rzeka płynie przez lasy, z dala od pobliskich miejscowości, łącząc jeziora Krępsko Duże, Trzebieszki, Krępsko Wyższe, Krępsko Średnie, Dąb.

   

 • Prezydent Piły w pracy na Prafii

  Prezydent Piły Piotr Głowski w obecności ks. Tomasza Woli montował tablice z regulaminem gry w Petanque dla parafii ewangelicko – augsburskiej św. Jana w Pile,  a następnie symbolicznie rozegrał partię gry wraz z miejscowym proboszczem i właściciel firmy K2 Krzysztofem Rauhut. Było to symboliczne otwarcie boiska, które nie będzie służyć tylko parafianom, ale także całej pilskiej ludności, która będzie chciała z niego korzystać Montaż tablicy oraz inne prace wykonywane przez Prezydenta Miasta były efektem licytacji, która odbyła się podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i którą wygrała firma Studio K2. 1 - 6<>

<<<

>>>

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE