ul. Buczka 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

ARCHIWUM

Aktualności

 • Piła VI parafialny spływ kajakowy

  W sobotę 30 lipca pilscy parafianie zorganizowali „VI parafialny spływ kajakowy”, w którym łącznie wzięły udział 28 osób.

   

  Przed rozpoczęciem spływu, w oczekiwaniu na sprzęt, parafianie wysłuchali rozważania Słowa Bożego, które przygotował ks. Tomasz Wola, i śpiewali pieśni przy akompaniamencie gitary.

   

  Spływ Rurzycą – prawym dopływem Gwdy - rozpoczęto w miejscowości Wrzos, a trasa wiodła przez jeziora Krąpsko Długie i Krąpsko Małe. Rzeka płynie przez lasy, z dala od pobliskich miejscowości, łącząc jeziora Krępsko Duże, Trzebieszki, Krępsko Wyższe, Krępsko Średnie, Dąb.

   

 • Prezydent Piły w pracy na Prafii

  Prezydent Piły Piotr Głowski w obecności ks. Tomasza Woli montował tablice z regulaminem gry w Petanque dla parafii ewangelicko – augsburskiej św. Jana w Pile,  a następnie symbolicznie rozegrał partię gry wraz z miejscowym proboszczemi właściciel firmy K2 Krzysztofem Rauhut. Było to symboliczne otwarcie boiska, które nie będzie służyć tylko parafianom, ale także całej pilskiej ludności,która będzie chciała z niego korzystać Montaż tablicy oraz inne prace wykonywane przez Prezydenta Miasta były efektem licytacji, która odbyła się podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i którą wygrała firma Studio K2. 1 - 6<>

 • Ekumenicznie w Pile

  W Święto Epifanii, 06 stycznia br., w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Pile odbył się “III Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek”, podczas, którego wystąpiły: Chór „Pasja” z Parafii rzymsko – katolickiej św. Antoniego w Pile  pod dyrekcją Marioli Urbanek, Chór Akademicki PWSZ z Piły pod dyrekcją Karola Urbanka, Chór św. Cecylii z Parafii rzymsko -katolickiej św. Rodziny – pod dyrekcją Błażeja Mazanowskiego, CHÓR Halka z Piły oraz Chór Di Ortica z Szydłowa, którym dyrygował Przemysław Wojnarowski oraz miejscowy Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga - pod dyrekcją Natalii Karolak, każdy z chórów wykonał 4 kolędy, następnie wszyscy zebrani w kościele św. Jana chórzyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

  Po każdy występie chóru dla dyrygentów przygotowane były pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Firmę Studio K2 z Piły wręczana przez Prezes Rady Parafialnej Marią Ajmietiew i miejscowego proboszcza ks. Tomasz Wolę.

  Wspólne ekumeniczne śpiewanie było połączone z akcją zbiórki pieniędzy na budowę pilskiego Hospicjum przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej, którego idee i działania przedstawił Prezes Towarzystwa dr n. med. Paweł Wiszniewski. W ten sposób przedwcześnie rozpoczęto w Pile ekumeniczne spotkania chrześcijan różnych wyznań.

   

 • Rondo Reformacji w Pile -  już jest!

  15.03.2017, przy rondzie pojawiły się  tablice,  a Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska  spotkała się z przedstawicielami Wnioskodawcy, czyli Parafii Ewangelicko -Augsburskiej w Pile oraz z Mieszkańcami.

   

  Zastępca Prezydenta w krótkim wystąpieniu mówiła „Dzisiaj symbolicznie nadajemy nazwę, trzeciemu już w ostatnim czasie, rondu w naszym mieście. Nadanie nazwy  Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej. Warto także pamiętać, że dawniej Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka.  1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pile, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla miejsca w którym się znajdujemy. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek.  Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami.

   

  Dziękuję Wnioskodawcy, w szczególności księdzu Tomaszowi Wola, za zaangażowanie i przygotowanie tablicy informacyjnej. Dziękuję za obecność i przemówienie biskupa pułkownika Mirosława Woli i wszystkich zebranych mieszkańców na tym symbolicznym spotkaniu”.

   

   Uchwałą nr XXX/454/17 Rady Miasta Piły z dnia 31 stycznia 2017 roku, rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego, nadano nazwę Reformacji.  Wykonanie Uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Piły.

   

 • Muzeum Ziemi Wałeckiej - wystawa

  Dnia 22 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyło się otwarcie wystawy pt: „500 lat Reformacji. Ewangelicyzm w Północnej Wielkopolsce”. Wystawę od powitania gości rozpoczęła dyrektor muzeum, Magdalena Suchorska  - Rola, a następnie ekspozycję przedstawił kustosz wystawy Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile, które wraz pilską Parafią ewangelicką jest organizatorem wystawy. Na zakończenie odbył się  koncert zespołu Cithara Sanctorum z Poznania, który swą muzyką przeniósł zebranych w czasy Marcina Lutra i Jana Kalwina.

   

   

 • Spotkanie Wielkanocne w Złocieńcu

  W czwartek 13 kwietnia 2017 roku w 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyło się spotkanie wielkanocne, na które przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz duchowieństwa aby wspólnie z żołnierzami złocienieckich koszar uczestniczyć w tradycyjnym, corocznym spotkaniu przedświątecznym. Spotkanie rozpoczął dowódca jednostki płk Pikoń, następnie po przemówieniach gości, odczytaniem wielkanocnej Ewangelii i błogosławieństwem służył ks. kpt. Tomasz Wola z EDW a modlitwę i poświęcenia potraw dokonał ks. por. Przemysław Tur z Ordynariatu Katolickiego.

 •  12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego

  1 lipca 2017, na Wałach Chrobrego w Szczecinie świętowała 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego. W południe odbył się uroczysty apel z ceremonią wręczenia sztandaru dla dowództwa dywizji i defiladą pododdziałów, na zaproszenie dowódcy Dywizji gen. Rajmunda Andrzejczaka, w poświęceniu brał udział ks. kpt. Tomasz Wola

 • Piła 01.07.2018

  Dziś było świątecznie w naszym Kościele - "50 lat minęło jak jeden dzień" - Józef i Józefa

  - wiele Bożego błogosławieństwa na kolejna lata wspólnej drogi...

 • Nabożeństwo w intencji Żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego

  12 sierpnia w Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Jana w Pile odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji Żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego, podczas którego kazanie wygłosił bp płk Mirosław Wola. Wśród obecnych na uroczystym nabożeństwie byli min.: generałowie bryg. Mikutel z Dowództwa Generalnego z Warszawy i Jabłoński, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, przedstawicie Konwentu Dziekanów i pobliskich jednostek wojskowych, weterani i kombatanci oraz poczty sztandarowe.

   

  Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta z Kościoła na Plac Zwycięstwa, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. O 12.00 pod Pomnikiem Zwycięstwa złożone zostały kwiaty przez delegacje. W swoim okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Piotr Głowski podziękował żołnierzom za ich codzienną, ofiarną pracę na rzecz pokoju w Polsce i na świecie.

 • VIII Parafialny spływ kajakowy

  VIII parafialny spływ kajakowy

   

  W sobotę 18 sierpnia pilscy parafianie zorganizowali „VIII parafialny spływ kajakowy”, w którym łącznie wzięły udział 46 osób.

  Co jest już wakacyjną tradycją.

   Przed rozpoczęciem spływu, w oczekiwaniu na kierowców, którzy pojechali odstawić samochody na metę spływu, pozostała część parafian i sympatyków parafii wysłuchała rozważania Słowa Bożego opartego na tekście „wodnym”, a konkretnie Ew. Mat 14, 22-33, które przygotował

  ks. Tomasz Wola, i śpiewano pieśni przy akompaniamencie gitary.

   

  Spływ rzeką Piławą –- rozpoczęto w miejscowości Czechyń, a zakończono  w stanicy kajakowej w Dobrzycy.

   

 • Nowa inicjatywa przy pilskiej parafii

  Dwa lata temu w roku 2016, przy Kościele Ewangelickim  św. Jana w Pile wybudowano profesjonalne boisko do gry w petanque (boule), który było wykorzystywane przez miejscową parafię podczas grilli czy inny integracyjnych spotkań parafialnych, jednak dnia 8 września 2018 r. na terenie parafii został otwarty dla mieszkańców Piły. Tego dnia odbył się piknik dla mieszkańców Piły. Była to okazja do zapoznania mieszkańców z ideą powstania boiska oraz klubu sportowego Bulanka i zapisania się do ligi drużyn grających w boule, poznania tej dyscypliny sportu, zagrania w grę pod okiem zawodowych sędziów. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, koncertów, smacznego poczęstunku i zbiórki na rzecz fundacji  budowanego w Pile Hospicjum. W takim miejscu nie mogło zabraknąć też prezydenta Piły Piotra Głowskiego, który od narodzenia się idei wspiera ją i promuje. Podczas spotkania zapisało się do ligi już osiem drużyn, który będą z sobą toczyły rozgrywki na parafialnym boisku do gry w petanque.

 • Przysięgali i odbierali świadectwa ukończenia kursu

  19 października 2018 roku w Szkole Podoficerskiej Wojsk Lądowych odbyły się połączone uroczystości. Przysięgę złożyli kadeci kursu muzyków orkiestr wojskowych, świadectwa odebrali absolwenci kursu podoficerskiego dla szeregowych zawodowych

  Przysięga wojskowa jest wyrazem najwyższej wartości, sławy wojennej, szacunku do narodowych tradycji, wierności, honoru i męstwa. Żołnierz składając przysięgę wojskową zobowiązuje się do dochowania wierności Ojczyźnie i Narodowi, aby zapewnić mu niepodległość i suwerenność. Staje się on pełnowartościowym przedstawicielem Sił Zbrojnych podejmując trud stania na straży wartości, o które nasi przodkowie toczyli zacięte boje i za które przelewali krew.

  W piątkowe przedpołudnie słowa roty przysięgi wypowiedziało 27 żołnierzy kursu kandydatów na muzyków orkiestr wojskowych. Zaszczytu  złożenia przysięgi na Sztandar dostąpili:

  - szer. kdt Julian Kluz

  - szer. kdt Maciej Król

  - szer. kdt Akash Kumar

  - szer. kdt Sebastian Zarych

  Po zdaniu sierpniowych egzaminów wstępnych muzycy rozpoczęli swoją przygodę z wojskiem 5 września 2018 roku, kiedy to rozpoczęli kurs.

  Zwracając się do kadetów komendant Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Paweł Urbańskipowiedział m.in.: „Wypowiadając tekst przysięgi wojskowej (…) dołączyliście do zacnego grona i wielkiej rodziny jaka jest wojsko polskie. Daliście dowód dojrzałości i odpowiedzialności za losy kraju i zasłużyliście tym samym na szacunek żołnierzy, swoich najbliższych i całego społeczeństwa. Przysięga to nie tylko sucha deklaracja tekstu, to wielki akt oddania, poświęcenia i umiłowania Ojczyzny. (…) Dla żołnierzy Jej spełnienie jest sprawa honoru oraz aktem wypełnienia przyjętego na siebie obowiązku wobec swojego kraju. Życzę wam żołnierze , aby starczyło wam sił i odwagi by kierować się słowami roty przysięgi w czasie całej waszej służby i po jej zakończeniu.”

  Za uzyskanie najwyższych wyników w szkoleniu, bardzo dobre wykonywanie zadań służbowych oraz wzorową postawę żołnierską listem gratulacyjnym przez komendanta wyróżnieni zostali:

  - szer.kdt. Akash Kumar

  - szer. kdt.  Sebastian Szupienko.

  Po wręczeniu wyróżnień dla kadetów – muzyków rozpoczęła się druga część piątkowych uroczystości – wręczenie świadectw ukończenia kursu podoficerskiego. Na komendę dowódcy bloku absolwentów st. chor. sztab. Macieja Nowickiego przed front pododdziałów zgromadzonych na placu wystąpili absolwenci, którzy ukończyli kurs z najwyższymi lokatami. W tym gronie znaleźli się:

  - st. szer. Sebastian Mituła

  - st. szer. Beata Mejka

  - szer. Teresa Uciechowska - Ruzik

  - st. mar. Katarzyna Sołtys

  Komendant Szkoły wręczył wyróżniającym się absolwentom listy gratulacyjne oraz świadectwa ukończenia kursu. Po wstąpieniu do szyku najlepszych kursantów, świadectwa odebrali pozostali absolwenci.

  Świadectwa ukończenia kursu z rąk komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych płk. Piotra Kriese oraz komendanta Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych st. chor. sztab. Pawła Urbańskiego odebrało ponad 250 przyszłych podoficerów.

  W trakcie uroczystości chorąży Urbański kierując słowa do absolwentów kursu podoficerskiego powiedział : "Już wkrótce przesiądziecie się z tylnej kanapy pododdziałów za kierownice waszych drużyn, sekcji i załóg Jesteście pełni zapału, optymizmu i radości, czyli wszystkiego czym powinni charakteryzować się przyszli, młodzi dowódcy na początku swojej drogi. (…) Bycie dowódcą to wielki obowiązek i odpowiedzialność za życie ludzkie i mienie wojskowe. To odpowiedzialność za poziom własnego wyszkolenia, ale tez rozwój, kształcenie i poziom umiejętności podwładnych. Bycie dowódca to radowanie się ich sukcesami, ale tez wspieranie w chwilach niepowodzenia i przyjmowania odpowiedzialności za popełnione błędy.(…) Dobry dowódca, prawdziwy przywódca, zaakceptuje je, wyciągnie z nich wnioski i pomaszeruje dalej.(…)"

  Błogosławieństwa żołnierzom zgromadzonym na placu udzielili kapelanii:

  - wyznania katolickiego ksiądz podporucznik Arnold Zimnicki

  - wyznania ewangelickiego ksiądz kapitan Tomasz Wola

  - wyznania prawosławnego ksiądz major Adam  Weremijewicz

  Po przemówieniu komendanta Szkoły oraz odśpiewaniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” dowódca uroczystości st. chor. sztab. Jacek Staniszewski poprowadził defiladę pododdziałów. Za dowódcą uroczystości podążała, przygrywając do defilady Orkiestra Wojskowa z Bydgoszczy, tuż za nią maszerował pododdział honorowy pod dowództwem mł. chor. Marka Jaceczko wystawiony przez 2 Kurs Szkoły Podoficerskiej. W dalszej kolejności defilowały: kadra Szkoły oraz bohaterowie piątkowej uroczystości. Za nimi podążały pododdziały kursu kandydatów na podoficerów spośród korpusu szeregowych zawodowych oraz pododdziały towarzyszące.

  Po defiladzie wszyscy uczestnicy uroczystości mogli obejrzeć pokaz muzyczny zaprezentowany przez kadetów kursu muzyków orkiestr wojskowych.

  Absolwentom kursu podoficerskiego oraz muzykom życzymy dalszych sukcesów na ich wojskowej ścieżce kariery.

   

 •  Uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej - Złocieniec

  „Ja, żołnierz Wojska Polskiego, przysięgam służyć wiernie Rzeczypospolitej Polskiej, bronić jej niepodległości i granic…” – te słowa roty wojskowej wybrzmiały dzisiaj na placu apelowym 2 Brygady Zmechanizowanej.

  W sobotę 20 października 2018 r. odbyła się uroczysta przysięga wojskowa żołnierzy służby przygotowawczej.

  Po 7 tygodniach intensywnego szkolenia wojskowego 113 elewów stanęło na placu apelowym złocienieckich koszar, aby złożyć przysięgę wojskową. W obecności całego stanu osobowego brygady, zaproszonych gości, przedstawicieli władz oraz rodzin i przyjaciół przeżywali jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu żołnierza.

  Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku gen. dyw. Maciejowi Jabłońskiemu. Po przywitaniu zebranych przez dowódcę brygady, płk dypl. Arkadiusza Szkutnika, głos zabrali: Przewodniczący Sejmowej Komisji Obrony Narodowej, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, pan Michał Jach oraz gen. dyw. Maciej Jabłoński, który gratulując młodym żołnierzom wytrwałości i odwagi, podkreślił znaczenie służby wojskowej i zwrócił uwagę, że jest to droga zaszczytna, ale równocześnie trudna i wymagająca. Błogosławieństwa przysięgającym żołnierzom udzielił kapelan rzymskokatolicki ks. por. Grzegorz Lach i kapelan ewangelicko-augsburski ks. kpt. Tomasz Wola. Podziękowania dla dowódców i kadry szkoleniowej w imieniu elewów złożył szer. elew Radosław Smoleń.

  W najważniejszym momencie uroczystości zaszczytu złożenia przysięgi na sztandar dostąpili: szer. Ewelina Żulicka, szer. Piotr Kramicz, szer. Bartosz Kossowski oraz szer. Nikolas Adamczyk.

  Wzorowi żołnierze otrzymali również wyróżnienia za najlepsze wyniki w czasie podstawowego szkolenia. Listy gratulacyjne z rąk Dowódcy Dywizji, Dowódcy Brygady oraz pana Michała Jacha odebrali wspólnie z rodzicami i bliskimi szer. Damian Żygadło, szer. Kacper Hechner, szer. Łukasz Bartosik, szer. Nikolas Adamczyk, szer. Marita Moska-Galasińska, szer. Anna Poręba.

  Ceremonię zakończyła defilada wojskowa oraz krótki koncert Wojskowej Orkiestry ze Szczecina. Po uroczystości zebrani mogli wziąć udział w pokazie statycznym uzbrojenia i sprzętu wojskowego oraz spróbować wojskowej grochówki.

   

  fot. mł. chor. Rafał Wiśniewski

  tekst: Agata Dudka

 • Niepodległościowy koncert w Pile

  Niepodległościowy koncert w Pile

  KONCERT IV PAMIĘCI – to wyjątkowe wydarzenie zorganizowane przez społeczność akademicką PWSZ w Pile, która w ten sposób, włączyła się w obchody Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.

  Pamięć historyczną oraz pamięć Wielkopolski przedstawił Chór Akademicki Uczelni, który przywołał zarówno znane, historyczne utwory polskie, jak i muzyczne wspomnienie zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego – Beskidzki harnasiu; Kujawiak – Kurtz; Modlitwa o Pokój; W mojem ogródeczku; Modlitwa Armii Krajowej.

  Jak podkreślił prowadzący wydarzenie Marek Kulec – Chcieliśmy, aby koncert był wielokulturowy, tak jak wielokulturowa jest Piła i jej okolice. Dlatego też pamięć naszego miasta i pamięć każdego uczestnika koncertu zaprezentował m.in. znany nie tylko w Pile, rockowy zespół N.O.C., który tworzą pastor oraz członkowie Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Pile. Zespół zaprezentował takie utwory jak: 95; Deszcze; Nim wstanie dzień; Mówię ci, że … (grupy Tilit); Bo w Pile najmilej; Hold It.

  Do tej części koncertu dołączyli także członkowie pilskiego zespołu Slovian’sky – inspirującego się muzyką ludową Słowian z terenów Polski, Ukrainy, Białorusi, terenów Karpat i Bałkanów. Usłyszeliśmy więc takie utwory: jak Hej Ty Duchu; Mazur; Anioła; Wędrowiec Janko; Kiedy Ojczyzna wezwała oraz wykonaną wspólnie z Chórem Akademickim PWSZ w Pile, pieśń Szczerbiec.

  Co ważne, licznie zebrana publika (społeczność akademicka PWSZ, uczniowie szkół, mieszkańcy miasta i regionu), również aktywnie uczestniczyli w koncercie, wykonując w wspólnie z Chórem m.in. O mój rozmarynie, Rotę oraz Mury – Jacka Kaczmarskiego.

  Marek Kulec, robiąc wprowadzenie do każdego występu, ukazał, jak historia łączy pokolenia i miejsca. Przytoczył m.in. historię o wozie Michała Drzymały, którego praprawnuk – Mateusz Drzymała, był studentem PWSZ w Pile. Ta historia łączy „wczoraj” z „dziś”. Takiej historii nie wymyśliłby żaden scenarzysta filmowy, że w poniemieckich niegdyś koszarach, powstała polska uczelnia państwowa, w której studiował praprawnuk Michała Drzymały. I jak tu nie kochać naszej małej ojczyzny…

  Przed koncertem, w Auditorium Maximum PWSZ w Pile, odbył się także wernisaż wystawy, poświęconej osobowościom tworzącym polską niepodległość.

  W tym wyjątkowym wydarzeniu udział wzięli także: Senatorowie i Posłowie RP, Szef Gabinetu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz przedstawiciele biznesu, którzy wsparli KONCERT NIEPODLEGŁOŚCIOWY „IV PAMIĘCI”.

 • Przystanek Jeziorki

  10 listopada 2018r., w przeddzień obchodzonego po raz setny Święta Niepodległości odbył się Rajd Rowerowy „Przystanek Jeziorki”.  Jego ponad 100 uczestników wystartowało w Pile przy Gościńcu Rębajło i przejechali symbolicznie przez miejscowości znajdujące się na terenie gminy Kaczory, a głównym celem było uroczyste odsłonięcie tablicy okolicznościowej z okazji 100 lecia odzyskania Niepodległości w Jeziorkach. Tu uczestnicy Rajdu zatrzymali się na dłuższy postój, by uroczyście upamiętnić tę historyczną chwilę. Głos zabrali organizator uroczystości Marek Kąckowski, wójt Gminy Kaczory  - Brunon Wolski oraz kapelan Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego  ks. kpt. Tomasz Wola. Potem był pyszny żurek, ciasto i inne kulinarne atrakcje. Odbyło się także losowanie nagród.

  Zdjęcia Grażyna Jasoń

 • Wśród uczniów Szkoły Mundurowej

  Na zaproszenie dyrekcji Centrum Kształcenia "Nauka" sp. z o.o. w Pile ks. kpt. Tomasz Wola z EDW spotkał się z młodzieżą klas mundurowych, podczas którego opowiadał o  służbie kapelańskiej w Wojsku Polskim. Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Persona nie non grata” .

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE