ul. Buczka 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

Aktualności

Archiwum

 • Rondo Reformacji w Pile -  już jest!

  15.03.2017, przy rondzie pojawiły się  tablice,  a Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska  spotkała się z przedstawicielami Wnioskodawcy, czyli Parafii Ewangelicko -Augsburskiej w Pile oraz z Mieszkańcami.

   

  Zastępca Prezydenta w krótkim wystąpieniu mówiła „Dzisiaj symbolicznie nadajemy nazwę, trzeciemu już w ostatnim czasie, rondu w naszym mieście. Nadanie nazwy  Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej. Warto także pamiętać, że dawniej Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka.  1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pile, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla miejsca w którym się znajdujemy. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek.  Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami.

   

  Dziękuję Wnioskodawcy, w szczególności księdzu Tomaszowi Wola, za zaangażowanie i przygotowanie tablicy informacyjnej. Dziękuję za obecność i przemówienie biskupa pułkownika Mirosława Woli i wszystkich zebranych mieszkańców na tym symbolicznym spotkaniu”.

   

   Uchwałą nr XXX/454/17 Rady Miasta Piły z dnia 31 stycznia 2017 roku, rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego, nadano nazwę Reformacji.  Wykonanie Uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Piły.

   

 • Spotkanie Wielkanocne w Złocieńcu

  W czwartek 13 kwietnia 2017 roku w 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyło się spotkanie wielkanocne, na które przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz duchowieństwa aby wspólnie z żołnierzami złocienieckich koszar uczestniczyć w tradycyjnym, corocznym spotkaniu przedświątecznym. Spotkanie rozpoczął dowódca jednostki płk Pikoń, następnie po przemówieniach gości, odczytaniem wielkanocnej Ewangelii i błogosławieństwem służył ks. kpt. Tomasz Wola z EDW a modlitwę i poświęcenia potraw dokonał ks. por. Przemysław Tur z Ordynariatu Katolickiego.

 • Muzeum Ziemi Wałeckiej - wystawa

  Dnia 22 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyło się otwarcie wystawy pt: „500 lat Reformacji. Ewangelicyzm w Północnej Wielkopolsce”. Wystawę od powitania gości rozpoczęła dyrektor muzeum, Magdalena Suchorska  - Rola, a następnie ekspozycję przedstawił kustosz wystawy Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile, które wraz pilską Parafią ewangelicką jest organizatorem wystawy. Na zakończenie odbył się  koncert zespołu Cithara Sanctorum z Poznania, który swą muzyką przeniósł zebranych w czasy Marcina Lutra i Jana Kalwina.

   

   

 •  12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego

  1 lipca 2017, na Wałach Chrobrego w Szczecinie świętowała 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego. W południe odbył się uroczysty apel z ceremonią wręczenia sztandaru dla dowództwa dywizji i defiladą pododdziałów, na zaproszenie dowódcy Dywizji gen. Rajmunda Andrzejczaka, w poświęceniu brał udział ks. kpt. Tomasz Wola

 • Rekolekcje Pasyjne 2018 z ks. prof. Markiem Uglorzem

  Dwa dni w "szkole emocji" i prawie 40 osób, które przewinęło się przez rekolekcyjny czas z ks. profesorem Markiem Uglorzem - dały sygnał, że ludzie różnych wyznań chcą się spotykać i być z sobą - słuchając człowieka, który faktycznie ma coś do powiedzenia, wskazującego kierunki i drogi do Tego,

  który jest Miłością. Wspaniały wartościowy czas!

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE