ul. Buczka 48; 64-920 Piła

tel. kom. (+48) 607 554 343

tel. (067) 353 23 64;  (067) 353 23 67

email: pilaluteranie@op.pl

Parafia Ewangelicko-Augsburska w Pile

ARCHIWUM

Aktualności

 • Piła VI parafialny spływ kajakowy

  W sobotę 30 lipca pilscy parafianie zorganizowali „VI parafialny spływ kajakowy”, w którym łącznie wzięły udział 28 osób.

   

  Przed rozpoczęciem spływu, w oczekiwaniu na sprzęt, parafianie wysłuchali rozważania Słowa Bożego, które przygotował ks. Tomasz Wola, i śpiewali pieśni przy akompaniamencie gitary.

   

  Spływ Rurzycą – prawym dopływem Gwdy - rozpoczęto w miejscowości Wrzos, a trasa wiodła przez jeziora Krąpsko Długie i Krąpsko Małe. Rzeka płynie przez lasy, z dala od pobliskich miejscowości, łącząc jeziora Krępsko Duże, Trzebieszki, Krępsko Wyższe, Krępsko Średnie, Dąb.

   

 • Prezydent Piły w pracy na Prafii

  Prezydent Piły Piotr Głowski w obecności ks. Tomasza Woli montował tablice z regulaminem gry w Petanque dla parafii ewangelicko – augsburskiej św. Jana w Pile,  a następnie symbolicznie rozegrał partię gry wraz z miejscowym proboszczemi właściciel firmy K2 Krzysztofem Rauhut. Było to symboliczne otwarcie boiska, które nie będzie służyć tylko parafianom, ale także całej pilskiej ludności,która będzie chciała z niego korzystać Montaż tablicy oraz inne prace wykonywane przez Prezydenta Miasta były efektem licytacji, która odbyła się podczas ostatniego finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i którą wygrała firma Studio K2. 1 - 6<>

 • Ekumenicznie w Pile

  W Święto Epifanii, 06 stycznia br., w Parafii Ewangelicko - Augsburskiej w Pile odbył się “III Ekumeniczny Przegląd Kolęd i Pastorałek”, podczas, którego wystąpiły: Chór „Pasja” z Parafii rzymsko – katolickiej św. Antoniego w Pile  pod dyrekcją Marioli Urbanek, Chór Akademicki PWSZ z Piły pod dyrekcją Karola Urbanka, Chór św. Cecylii z Parafii rzymsko -katolickiej św. Rodziny – pod dyrekcją Błażeja Mazanowskiego, CHÓR Halka z Piły oraz Chór Di Ortica z Szydłowa, którym dyrygował Przemysław Wojnarowski oraz miejscowy Chór ewangelicki im. Oskara Kolberga - pod dyrekcją Natalii Karolak, każdy z chórów wykonał 4 kolędy, następnie wszyscy zebrani w kościele św. Jana chórzyści i słuchacze zaśpiewali wspólnie kolędę „Wśród nocnej ciszy”.

  Po każdy występie chóru dla dyrygentów przygotowane były pamiątkowe ryngrafy ufundowane przez Firmę Studio K2 z Piły wręczana przez Prezes Rady Parafialnej Marią Ajmietiew i miejscowego proboszcza ks. Tomasz Wolę.

  Wspólne ekumeniczne śpiewanie było połączone z akcją zbiórki pieniędzy na budowę pilskiego Hospicjum przez Towarzystwo Pomocy Chorym im. Sł. B. Stanisławy Leszczyńskiej, którego idee i działania przedstawił Prezes Towarzystwa dr n. med. Paweł Wiszniewski. W ten sposób przedwcześnie rozpoczęto w Pile ekumeniczne spotkania chrześcijan różnych wyznań.

   

 • Rondo Reformacji w Pile -  już jest!

  15.03.2017, przy rondzie pojawiły się  tablice,  a Zastępca Prezydenta Beata Dudzińska  spotkała się z przedstawicielami Wnioskodawcy, czyli Parafii Ewangelicko -Augsburskiej w Pile oraz z Mieszkańcami.

   

  Zastępca Prezydenta w krótkim wystąpieniu mówiła „Dzisiaj symbolicznie nadajemy nazwę, trzeciemu już w ostatnim czasie, rondu w naszym mieście. Nadanie nazwy  Reformacji stanowi upamiętnienie dorobku historyczno – kulturowego pilskich ewangelików. Przykładem widocznego znaku tego dorobku jest najstarszy kościół w Pile – św. Stanisława Kostki przy ulicy Browarnej, wcześniej Kościół Marcina Lutra. Dalej wymienić należałoby budynek Urzędu Miasta i Nafty, wcześniej Konsystorz i Superintentendura ewangelicka. Z kolei Szkoła Podstawowa Nr 1 mieści się w gmachu dawnej Szkoły Ewangelickiej, podobnie jak Ośrodek doskonalenia Nauczycieli przy ulicy Bydgoskiej. Warto także pamiętać, że dawniej Piłę zamieszkiwała duża społeczność ewangelicka.  1 kwietnia 1999 roku oficjalnie reaktywowano Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pile, która jest wnioskodawcą nadania nazwy dla miejsca w którym się znajdujemy. Z tych względów zespół ds. nazewnictwa ulic pozytywnie zaopiniował złożony wniosek.  Nadanie tej nazwy jest także elementem włączenia się władz Miasta i Rady Miasta Piły w obchody 500-lecia Reformacji, które przypadają właśnie w tym roku. Parafia Ewangelicko – Augsburska i pilscy ewangelicy są częścią naszego Miasta, wyrazem różnorodności i odmienności, także tych religijnych między nami.

   

  Dziękuję Wnioskodawcy, w szczególności księdzu Tomaszowi Wola, za zaangażowanie i przygotowanie tablicy informacyjnej. Dziękuję za obecność i przemówienie biskupa pułkownika Mirosława Woli i wszystkich zebranych mieszkańców na tym symbolicznym spotkaniu”.

   

   Uchwałą nr XXX/454/17 Rady Miasta Piły z dnia 31 stycznia 2017 roku, rondu na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Wyspiańskiego, nadano nazwę Reformacji.  Wykonanie Uchwały powierzono Prezydentowi Miasta Piły.

   

 • Spotkanie Wielkanocne w Złocieńcu

  W czwartek 13 kwietnia 2017 roku w 2 Brygadzie Zmechanizowanej w Złocieńcu odbyło się spotkanie wielkanocne, na które przybyli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych, służb mundurowych oraz duchowieństwa aby wspólnie z żołnierzami złocienieckich koszar uczestniczyć w tradycyjnym, corocznym spotkaniu przedświątecznym. Spotkanie rozpoczął dowódca jednostki płk Pikoń, następnie po przemówieniach gości, odczytaniem wielkanocnej Ewangelii i błogosławieństwem służył ks. kpt. Tomasz Wola z EDW a modlitwę i poświęcenia potraw dokonał ks. por. Przemysław Tur z Ordynariatu Katolickiego.

 • Muzeum Ziemi Wałeckiej - wystawa

  Dnia 22 kwietnia o godz. 17.00 w Muzeum Ziemi Wałeckiej odbyło się otwarcie wystawy pt: „500 lat Reformacji. Ewangelicyzm w Północnej Wielkopolsce”. Wystawę od powitania gości rozpoczęła dyrektor muzeum, Magdalena Suchorska  - Rola, a następnie ekspozycję przedstawił kustosz wystawy Marek Fijałkowski z Muzeum Okręgowego w Pile, które wraz pilską Parafią ewangelicką jest organizatorem wystawy. Na zakończenie odbył się  koncert zespołu Cithara Sanctorum z Poznania, który swą muzyką przeniósł zebranych w czasy Marcina Lutra i Jana Kalwina.

   

   

 •  12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego

  1 lipca 2017, na Wałach Chrobrego w Szczecinie świętowała 12. Szczecińska Dywizja Zmechanizowana im. Bolesława Krzywoustego. W południe odbył się uroczysty apel z ceremonią wręczenia sztandaru dla dowództwa dywizji i defiladą pododdziałów, na zaproszenie dowódcy Dywizji gen. Rajmunda Andrzejczaka, w poświęceniu brał udział ks. kpt. Tomasz Wola

 • Piła 01.07.2018

  Dziś było świątecznie w naszym Kościele - "50 lat minęło jak jeden dzień" - Józef i Józefa

  - wiele Bożego błogosławieństwa na kolejna lata wspólnej drogi...

 • Nabożeństwo w intencji Żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego

  12 sierpnia w Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Jana w Pile odbyło się uroczyste nabożeństwo w intencji Żołnierzy i pracowników cywilnych Wojska Polskiego, podczas którego kazanie wygłosił bp płk Mirosław Wola. Wśród obecnych na uroczystym nabożeństwie byli min.: generałowie bryg. Mikutel z Dowództwa Generalnego z Warszawy i Jabłoński, dowódca 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, przedstawicie Konwentu Dziekanów i pobliskich jednostek wojskowych, weterani i kombatanci oraz poczty sztandarowe.

   

  Po nabożeństwie nastąpił przemarsz ulicami miasta z Kościoła na Plac Zwycięstwa, przy akompaniamencie Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych z Poznania. O 12.00 pod Pomnikiem Zwycięstwa złożone zostały kwiaty przez delegacje. W swoim okolicznościowym wystąpieniu Prezydent Piotr Głowski podziękował żołnierzom za ich codzienną, ofiarną pracę na rzecz pokoju w Polsce i na świecie.

 • VIII Parafialny spływ kajakowy

  VIII parafialny spływ kajakowy

   

  W sobotę 18 sierpnia pilscy parafianie zorganizowali „VIII parafialny spływ kajakowy”, w którym łącznie wzięły udział 46 osób.

  Co jest już wakacyjną tradycją.

   Przed rozpoczęciem spływu, w oczekiwaniu na kierowców, którzy pojechali odstawić samochody na metę spływu, pozostała część parafian i sympatyków parafii wysłuchała rozważania Słowa Bożego opartego na tekście „wodnym”, a konkretnie Ew. Mat 14, 22-33, które przygotował

  ks. Tomasz Wola, i śpiewano pieśni przy akompaniamencie gitary.

   

  Spływ rzeką Piławą –- rozpoczęto w miejscowości Czechyń, a zakończono  w stanicy kajakowej w Dobrzycy.

   

 • Nowa inicjatywa przy pilskiej parafii

  Dwa lata temu w roku 2016, przy Kościele Ewangelickim  św. Jana w Pile wybudowano profesjonalne boisko do gry w petanque (boule), który było wykorzystywane przez miejscową parafię podczas grilli czy inny integracyjnych spotkań parafialnych, jednak dnia 8 września 2018 r. na terenie parafii został otwarty dla mieszkańców Piły. Tego dnia odbył się piknik dla mieszkańców Piły. Była to okazja do zapoznania mieszkańców z ideą powstania boiska oraz klubu sportowego Bulanka i zapisania się do ligi drużyn grających w boule, poznania tej dyscypliny sportu, zagrania w grę pod okiem zawodowych sędziów. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych, koncertów, smacznego poczęstunku i zbiórki na rzecz fundacji  budowanego w Pile Hospicjum. W takim miejscu nie mogło zabraknąć też prezydenta Piły Piotra Głowskiego, który od narodzenia się idei wspiera ją i promuje. Podczas spotkania zapisało się do ligi już osiem drużyn, który będą z sobą toczyły rozgrywki na parafialnym boisku do gry w petanque.

STRONA GŁÓWNA

 

BUDOWA KOŚCIOŁA

 

WYPOŻYCZALNIA SPRZĘTU REHABILITACYJNEGO

 

CHÓR PARAFIALNY

 

PIEŚNI KOŚCIELNE

 

KAPELAN EDW

 

ZESPÓŁ PARAFIALNY

 

KONTAKT

PARAFIA  EWANGELICKO-AUGSBURSKA W PILE